hamilelik.tv ana sayfahamilelik.tv
gebelik dönemi görsel eğitim sitesi
jinekolog dr. kağan kocatepe

hamilelik.tv kullanıcıları:
Uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz...
Gebelik (hamilelik) dönemi ile ilgili görsel bilgiler içeren hamilelik.tv sitesindeki videoların tümünde Jinekolog Operatör Dr. Kağan KOCATEPE yer almaktadır. Videoların kısmen veya tümüyle kopyalanarak diğer sitelere aktarılması veya görsel medyada gösterilmesi video üreticisi kurumla (ilgili TV kanalı veya uzmantv.com gibi) telif hakkı sorununun oluşmasına neden olabilir.

Jinekolog Operatör. Dr. Kağan Kocatepe: Nispetiye Cd. No: 36 Levent / Istanbul - Randevu almak için: 212 284 06 62 - 555 663 13 13

hamilelik.tv'yi açılış sayfası yapmak için tıklayın

hamilelik.tv içinde ara

gebelik dönemi
hamilelik dönemi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede...
www.gebelik.org


Hafta Hafta Hamilelik (gebelik) - 2. hafta

önceki hafta I sonraki hafta

Bu haftanın daha ayrıntılı yazılı versiyonu için gebelik.org sitesine de mutlaka göz atın>>

   Benzer videolar için tıklayın

Son gördüğünüz adet belirtileri birkaç gün önce kayboldu. Muhtemel bir gebelik için sağ veya sol yumurtalığınızda bir oosit (yumurta) hücresi olgunlaşmaya devam ediyor. Bu oosit hücresi folikül adı verilen içi sıvı dolu bir yapı içinde olgunlaşır. Folikül 16-20 milimetre arası bir çapa ulaştığında artan hormonların etkisiyle çatlar.

Bu arada bebeğin yerleşip büyüyeceği endometrium (rahim iç tabakası) da gebeliğe uygun bir şekilde hazırlıklarına devam ediyor. 28 günde bir adet görüyorsanız muhtemelen bu haftanın sonunda ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşecek.

Kadınların bazıları ovulasyon günlerini belirgin bir şekilde sağ ya da sol kasıkta kısa süren bir batma şeklinde hissederler. Batma şeklindeki bu ağrıya almanca'da mittelschmerz adı verilir.

Çatlama gerçekleştikten sonra salınan oosit (yumurta hücresi) sıklıkla aynı taraftaki fallop tüpünün saçak şeklindeki fimbriyaları tarafından içeriye alınır ve tüpün iç boşluğunda ilerlemeye başlar.Gebelik oluşabilmesi için yumurtlama gerçekleştikten sonraki ilk saatlerde yumurta hücresinin spermlerle karşılaşması gerekir. Bir oositin etrafını çok sayıda sperm kuşatmasına karşın bunlardan normalde yanlızca bir tanesi oosit içine girmeyi başarabilir.

Sperm oosit içine girdikten sonra spermin 23 kromozomluk genetik materyaliyle oositin 23 kromozomluk genetik materyali birleşir ve 46 kromozomluk bir hücre oluşur. Eğer oositi dölleyen sperm X kromozomuna sahipse yeni oluşan canlı kız, Y döllerse erkek olur.

Bu hafta bunu seyredin:

Yumurtlama (ovulasyon) nasıl gerçekleşir?>>

jinekolog dr kağan kocatepe
Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için burayı tıklayın>>


jinekoloji.net I hormonlar.com I aileplanlama.com I cinselhastalik.com I menopoz.net
I gebelik.net I jinekoloji.org I jinekolog-istanbul.com

hamilelik.tv - Copyright © 2007-2100 -Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe - Her hakkı saklıdır.