hamilelik.tv ana sayfahamilelik.tv
gebelik dönemi görsel eğitim sitesi
jinekolog dr. kağan kocatepe

hamilelik.tv kullanıcıları:
Uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz...
Gebelik (hamilelik) dönemi ile ilgili görsel bilgiler içeren hamilelik.tv sitesindeki videoların tümünde Jinekolog Operatör Dr. Kağan KOCATEPE yer almaktadır. Videoların kısmen veya tümüyle kopyalanarak diğer sitelere aktarılması veya görsel medyada gösterilmesi video üreticisi kurumla (ilgili TV kanalı veya uzmantv.com gibi) telif hakkı sorununun oluşmasına neden olabilir.

Jinekolog Operatör. Dr. Kağan Kocatepe: Nispetiye Cd. No: 36 Levent / Istanbul - Randevu almak için: 212 284 06 62 - 555 663 13 13

hamilelik.tv'yi açılış sayfası yapmak için tıklayın

hamilelik.tv içinde ara

gebelik dönemi
hamilelik dönemi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede...
www.gebelik.org


Hafta Hafta Hamilelik (gebelik) - 3. hafta

önceki hafta I sonraki hafta

Bu haftanın daha ayrıntılı yazılı versiyonu için gebelik.org sitesine de mutlaka göz atın>>

   Benzer videolar için tıklayın

Bu haftanın başında ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşti. Spermle oosit Fallop tüpü içinde karşılaştılar ve birleşip çoğalmaya başladılar bile. Oluşan yeni hücre bir yandan çoğalmaya, öte yandan endometrium (rahim iç tabakası) içine doğru hızla ilerlemeye başladı. Zigot, Blastomer, Morula adı verilen aşamalardan geçerek Blastosist aşamasına gelen "bebek" burada en uygun gördüğü bölgede yerleşecek ve buranın verimli "topraklarından" faydalanarak çoğalmasını sürdürecek.

İmplantasyon ("yerleşme") gerçekleştiğinde bazı anne adayları lekelenme tarzında bir kanama görürler. Buna implantasyon kanaması adı verilir ve döllenmeden sonraki 3-7. günler arasında ortaya çıkar. kanamanın nedeni aynen bir inşaat yapılmadan önce temel kazılması gibi, rahim iç tabakasında da "temel kazılması" ve bu esnada bir kılcal damara denk gelinmesidir.

Blastosist implante olduktan (yerleştikten)sonra beta HCG adı verilen hormon salgılanmaya başlar. Bu gebelik haftasının sonunda kanda bu hormonun ölçümüyle gebelik tanısı henüz adet gecikmesi olmadan konabilir.

Kanda beta HCG ölçümü yaptırarak henüz adet gecikmeniz olmadığı dönemde gebeliğinizi saptayabilirsiniz. Ancak başlayan gebeliklerin %60'ının kadın haberdar olmadan (yani adet gecikmesi olmadan) doğa tarafından "mükemmel olmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini" aklınızda bulundurun. Zaten yüksek olan bu olasılık size denk geldiğinde ve hatta arka arkaya birkaç kez bu durumu yaşadığınızda gereksiz bir stres yaşayabilir ve "tekrarlayan düşükler" nedeniyle doktora koşturabilirsiniz. Kanda sadece kimyasal beta HCG ölçümü ile saptanan ve "kimyasal gebelik" adını verdiğimiz bu tür gebeliklerin kaybedilmesi tam anlamıyla düşük kabul edilmez.
Tıbbi bir neden yoksa (tüp bebek tedavisi gibi) gebelik tanısı için adet gecikmenizi bekleyin.

Bu hafta bunu seyredin:

Hamilelik için en elverişli günler>>

jinekolog dr kağan kocatepe
Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için burayı tıklayın>>


jinekoloji.net I hormonlar.com I aileplanlama.com I cinselhastalik.com I menopoz.net
I gebelik.net I jinekoloji.org I jinekolog-istanbul.com

hamilelik.tv - Copyright © 2007-2100 -Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe - Her hakkı saklıdır.