hamilelik.tv ana sayfahamilelik.tv
gebelik dönemi görsel eğitim sitesi
jinekolog dr. kağan kocatepe

hamilelik.tv kullanıcıları:
Uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz...
Gebelik (hamilelik) dönemi ile ilgili görsel bilgiler içeren hamilelik.tv sitesindeki videoların tümünde Jinekolog Operatör Dr. Kağan KOCATEPE yer almaktadır. Videoların kısmen veya tümüyle kopyalanarak diğer sitelere aktarılması veya görsel medyada gösterilmesi video üreticisi kurumla (ilgili TV kanalı veya uzmantv.com gibi) telif hakkı sorununun oluşmasına neden olabilir.

Jinekolog Operatör. Dr. Kağan Kocatepe: Nispetiye Cd. No: 36 Levent / Istanbul - Randevu almak için: 212 284 06 62 - 555 663 13 13

hamilelik.tv'yi açılış sayfası yapmak için tıklayın

hamilelik.tv içinde ara

gebelik dönemi
hamilelik dönemi ile ilgili tüm bilgiler bu sitede...
www.gebelik.org


Hafta Hafta Hamilelik (gebelik) - 4. hafta

önceki hafta I sonraki hafta

Bu haftanın daha ayrıntılı yazılı versiyonu için gebelik.org sitesine de mutlaka göz atın>>

   Benzer videolar için tıklayın

Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz. Gebelik planladığınıza göre beklentiniz kanamanızın olmaması yönünde olacak elbette. "Acaba gebe miyim?" diye meraklanmaya başladınız. Bu sorunun cevabını alabilmek için farklı seçenekleriniz var: Kanda beta HCG ölçümü henüz bu haftada dahi gebelik tanısı koyabilir. Ancak bu test kan alınmasını gerektirir ve nispeten pahalı bir testtir. İdrar testleri ise ucuz testlerdir ancak gecikme olduktan sonra doğru sonuç vermeye başlarlar.

Bu haftanın sonunda adet görmeyecek olsanız dahi aynen adet görecekmiş gibi belirtiler hissedebilirsiniz. Yorgunluk, göğüslerde dolgunluk, uykuya eğilim, bel ağrısı ve ruh hali değişiklikleri hissettiğinizde hemen karar vermeyin. Gebelik henüz yeni başlamıştır ve belirtiler henüz ortaya çıkmamıştır. Sabredin...

Bu haftanın sonunda adet görürseniz asla "Ben ne zaman gebe kalacağım?" endişesine kapılmayın. Korunmasız bir siklusta (adet döngüsünde) bir kadının gebe kalma şansı yanlızca %25'tir. İlk birkaç denemeden sonra kadınlar sıklıkla bu endişeye kapılırlar ve doktora koştururlar. Her kadının gebe kalma "hızı" farklıdır ve biz doktorlar genellikle 12 ay boyunca (yaşı ileri olanlarda 6 ay boyunca) düzenli bir şekilde ilişkide bulunulmasına karşın gebe kalamadığınızda bazı tetkikler başlatırız.

Gebeliğinizi önümüzdeki hafta test yaparak belirlediğinizde doktora gitmek için acele etmeyin ve gelecek haftanın sonunu ve hatta iki hafta sonrasını bekleyin. Bazı idrar testleri henüz vajinal ultrasonografi gibi ileri bir incelemede bile gebelik kesesi görülemezken müspet sonuç verecek kadar hassastırlar. Bu durum birçok kadının doktora gittiğinde "bir dış gebelik ihtimalinden" söz edilerek gereksiz ileri incelemelere ve strese maruz kalmasına ve gebeliğe mutsuz başlamasına neden olmaktadır. Sabredin, ancak daha önceden dış gebelik geçirdiyseniz veya çeşitli risk faktörleriniz varsa doktorunuzu arayarak kontrol günü için danışın.
Unutmayın: Gebeliklerin çok büyük kısmı sağlıklı bir bebeğin doğmasıyla sonuçlanır.

Bu hafta bunu seyredin:

Hamilelik (gebelik) testleri>>

jinekolog dr kağan kocatepe
Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe'den muayene randevusu almak için burayı tıklayın>>


jinekoloji.net I hormonlar.com I aileplanlama.com I cinselhastalik.com I menopoz.net
I gebelik.net I jinekoloji.org I jinekolog-istanbul.com

hamilelik.tv - Copyright © 2007-2100 -Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe - Her hakkı saklıdır.